LED zářivky jako náhrada běžných fluorescenčních trubic

Tvůrci polovodičových svítidel se zaměřili i na náhradu klasických fluorescenčních zářivkových trubic. Je totiž známo, že ve světě je v současné době stále v provozu několik stovek miliard zářivek s elektromagnetickými předřadníky, které zbytečně zatěžují planetu vysokým odběrem elektrického proudu. Lidé tak mají možnost postupně přecházet na levnější a bezpečnější provoz LED zářivek.
neon trubice

Čím se od sebe liší diody a fluorescenční svítidlo

Výhodou LED diodových trubic je fakt, že pasují do běžných zářivkových těles. Vyrábí se tedy s koncovkami patic T8 G13 a lze je bez problémů použít pro výměnu. Pouze je třeba uvědomit si fakt, že diody nevyužívají ani předřadník a ani startér. Pracují na jiném principu, a jestliže chcete výměnu provést, musíte předřadník se startérem demontovat. Jaké mají diody výhody a vyplatí se vůbec tato výměna?
Levnější provoz – jsou konstruovány tak, že pro stejnou hodnotu světelného toku spotřebují menší množství elektrického proudu. Jsou tudíž výrazně úspornější a jejich provoz je ekonomičtější.
Životnost – ta je řádově o 100 – 200 procent vyšší.
Bzučení a blikání – tyto jevy jsou u starých typů fluorescenčních zářivek průvodním jevem, způsobuje to analogový předřadník, který využívá frekvence střídavého proudu 50 Hz. Dochází při tom k nepříjemnému chvění celé konstrukce a stroboskopickému jevu, jež lze citlivým zrakem odhalit. Polovodičové trubice ani neblikají, ani nebzučí.
skleněná trubice
Konstantní světelný tok – na rozdíl od klasických trubic se v průběhu času nemění svítivost, zůstává stabilní prakticky po celou dobu životnosti.
Plast vs. sklo– LED diodové trubice se vyrábí z plastu, což je značnou výhodou této technologie. Jsou tudíž mnohem bezpečnější než skleněné, snadno rozbitné baňky. Zatímco u skla stačí jen mírný poklep a máte rázem na zemi na tisíc skleněných úlomků, plastový válec stejnou silou nepoškodíte, maximálně poškrábete, anebo dojde k jeho naprasknutí.

5/5 - (2 votes)