Naučte se na soustruhu

Na soustruhu se dá dělat celá řada součástek, které mají všemožné rozměry, a proto je dobré se na něm naučit pracovat. Dbejte na bezpečnost a dobré nástroje.

Naučte se na soustruhu

Bezpečnost nepodceňujte

Před tím, než se vrhnete na práci se soustruhem, tak rozhodně dbejte na bezpečnost a všechny pravidla, protože stroj má sílu a může způsobit zranění. Zdraví máme jen jedno, takže rozhodně nestojí za to podcenit bezpečnost a zásady práce, a proto začněte u správného oděvu. Ten nesmí být volný, aby nás stroj nemohl namotat, přičemž vlasy musí být pod čepicí. Poté si obujte uzavřenou obuv a poučte se z pravidel práce na soustruhu.

obrábění na soustruhu

Až poté se můžeme vrhnout na práci, ale s rozumem a rozvahou. Nejprve se musíme přesvědčit o správném nastavení čelistí ve sklíčidle, do kterého upneme pevně obrobek a nezapomeneme vyndat klíč. Následně zvolíme vhodný soustružnický nůž, který upneme do hlavy. Jeho špička musí být ve středu, takže si pomůžeme položkami. Dále nastavíme vhodné otáčky, zapneme stroj, najdeme k potřebné straně, nastavíme potřebný rozměr a spustíme posuv, který musí mít také určitou rychlost.

Volba nástroje

Vzhledem k možnostem na soustruhu máme i různé nástroje, protože díky nim se možnosti ještě více rozšiřují. Vybrat třeba soustružnický nůž není až tak lehké, protože musíme rozlišovat jaké materiály obrábíme, při jaké teplotě, opotřebení nástroje a také způsob obrábění. Dnes jsou oblíbené nože s tvrdými vyměnitelnými destičkami, protože s nimi pohodlně pracujeme a jak budou opotřebované, tak destičku jednoduše vyměníme za novou a pracujeme dále.

chlazení při výrobě

Samozřejmě na soustruhu se dá i vrtat, kdy u klasických vrtáků rozhoduje průměr a délka, aby se nepřehříval. Velmi užitečný nástroj je rozhodně soustružnický nůž závitový, protože můžeme hezky řezat vnější závit. Stačí správně nůž upnout, nastavit otáčky, rychlost posuvu a hezky začít s řezáním závitu. Nástroje jsou normalizované, a hlavně z kvalitního materiálu, přičemž to zajišťuje dlouho životnost při obrábění. Rozhodně se tento nůž bude hodit, protože závity se používají na každém kroku.