Mezi kočkovité šelmy nepatří jen lev a tygr

Pojďme si představit jednotlivé druhy a zároveň si ujasněme, jaké rozdíly mezi nimi jsou.
·         Kočka pouštní
Obývá nepřístupné horské a pouštní oblasti v severní Africe či na Arabském poloostrově. Jedná se o druh ohrožený vyhynutím. Svýma velikýma ušima a širším obličejem, připomíná kočku domácí. Je však o něco menší a světle zbarvená.
divoká kočka
·         Kočka slaništní
Tento druh obývá jihoamerické lesy. Její srst je stříbřitě šedá nebo svítivě okrová. Její krásná kožešina byla a bohužel stále je důvodem, proč patří mezi ohrožené druhy.
·         Karakal
Dlouhonohá a štíhlá kočkovitá šelma, která má hladkou, pískově šedou srst. Nápadné jsou její dlouhé štětečky na uších. Ty slouží jako maskování, neboť připomínají chomáčky trávy. Žije v suchých oblastech Afriky a také na Arabském poloostrově.
velký jaguar
·         Ocelot velký a ocelot stromový
Oceloti mají svůj domov v Jižní Americe. Jsou chráněni, přesto jsou nestále oblíbenou kořistí lovců, neboť jejich měkká a krásně vzorovaná srst je velmi žádaná. Ocelot stromový je o něco menší a žije výhradně na stromech, je aktivní přes den. Ocelot velký dává přednost nočnímu životu.
·         Rys Ostrovid
Žije na zalesněných územích severovýchodní Evropy, u nás byl úspěšně vrácen do přírody. Má širší, kulaté tlapy, které mu umožňují pohyb ve sněhu. Je dobrý plavec a výborně šplhá po stromech.
·         Puma
Obývá jak hory pokryté sněhem, tak tropické deštné pralesy. Vyskytuje se v Severní a Jižní Americe. Má velkou sílu a vytrvalost, dokáže skočit až 7 metrů do dálky a 5,5 metru vysoko do větví. Dolů dokáže skočit až z 20 metrů.
·         Levhart, levhart sněžný, levhart obláčkový
Levhart je známý svým vzorem srsti, který mu zaručuje dokonalé maskování. Domovem levhartů jsou Afrika a Asie, jsou řazeni do stejného rodu s tygrem. Levhart obláčkový patří k velmi ohroženým druhům. Levhart sněžný obývá nejvyšší hory světa. Je na okraji vyhynutí, protože jeho nádherná srst má pro pytláky cenu zlata.
·         Jaguarundi
Na první pohled spíše připomíná kunu. Obývá Jižní Ameriku, je velmi plachý a drží se v hustém porostu. Jen těžko lze pozorovat jeho život v přírodě.
·         Serval
Štíhlá a krásná šelma africké buše. Má štíhlé tělo na vysokých nohách a drobnou malou hlavu s velkýma ušima.
·         Gepard
Nejrychlejší pozemský živočich, při lovu kořisti dokáže vyvinout rychlost přes 100km/h. Vyskytuje se v Africe, patří mezi ohrožené druhy, lovci jej loví pro krásné kožešiny.
tygr ve vodě
·         Tygr bengálský a tygr ussurijský
Svou sílou a nádherou budí tygři respekt, přesto zejména druhý jmenovaný je téměř na pokraji vyhynutí, ve volné přírodě žije jen asi 300 kusů. Všech osm poddruhů tygra je ohroženo vyhubením.
·         Lev
Král zvířat žije v Africe ve volné přírodě v odlehlých oblastech, naději na přežití jim dávají pouze dobře spravované rezervace. Dospělý samec lva je nejsilnější šelma Afriky.