Protokol HTTP a HTTPS

HTTP je internetový protokol, který vyměňuje hypertextové dokumenty mezi severem, na který se připojujeme, a naším počítačem. Dnes dokonce neslouží jen na přenos hypertextových dokumentu, ale dokáže přenášet i soubory z daného serveru. Ve zkratce značí Hypertext transfer protokol. Hypertextovým dokumentem se většinou rozumí HTML soubor.
HTTP má také svou zabezpečenou verzi. Takové verze existují dvě. Pojďme si je rozebrat:
příprava webovek
·         HTTPS URI – jedná se o synteticky identický protokol jako HTTP, akorát předává prohlížeči informaci, že má použít lepší a zabezpečenější metodu přenosu dat.
·         Aktualizovaná hlavička HTTP 1.1: Prohlížeč komunikuje prostým textem a později ho nahrazuje TLS. Prohlížeč či sever si mohou vyžádat, aby byla komunikace bezpečná. Nejběžněji začíná prohlížeč právě tím, že začíná prostým textem.
binární systém
Je důležité zmínit, že HTTP má každá webová stránka. Jedná se o protokol, který je nutný pro funkčnost a připojení na doménu. HTTPS už mají pouze stánky, které si tento zabezpečený protokol zaplatí. HTTPS není totiž zadarmo a musí se, většinou ročně, platit. Je hodně druhů certifikátů, které se dají zakoupit. Ty levnější se pohybují na pár stovkách a ty dražší v tisících. Pokud ale máte velkou stránku, je velice důležité zabezpečený protokol mít. Vím, že některé prohlížeče (například mozilla) s nezabezpečeným protokolem mají docela problém. Již několikrát se mi stalo, že jsem se chtěl registrovat na nezabezpečenou doménu a mozilla mě několikrát varovala, že to není bezpečné. Dokonce ani neukládá mé údaje na další přihlášení. Je to celkem otravné, ale dá se to přežít. Určitě není špatné do takového protokolu investovat, jelikož vaší stránce budou lidé více důvěřovat.
Doufám, že vám tento článek pomohl se v tomto tématu lépe orientovat. I když to někdo z vás nevyužije, myslím si, že není špatné něco o takové věci vědět.