Smlouva o půjčce
Určitě už jste se i vy alespoň jednou dostali do situace, kdy jste někomu půjčili nějakou tu korunu a daná osoba vám ji nevrátila a ani nevypadá, že by se k tomu vůbec chystala. Právě tohle je ta situace, kdy by vám mohla pomoci smlouva o půjčce. Rozhodně ji zvládnete napsat i sami. Pokud nevíte, jak nato, pak věřte, že na internetu naleznete velkou spoustu vzorů takových smluv. Můžete se inspirovat.
Takovou smlouvu o půjčce se rozhodně nebojte využít ani mezi kamarády. Pomůže vám udržet jak kamarády, tak i finance.
Jestliže přijde kamarád nebo někdo z příbuzných, že by chtěl půjčit nějaké ty peníze, rozhodně vás nenapadne, že byste potřebovali nějakou záruku. Člověku by mohla smlouva připadat jako projev nedůvěry. Na to, že jste si nenechali alespoň pootevřená zadní vrátka, většinou přijdete až později. Je sice pravda, že zákon uznává i domluvu ústní, ale v důsledku se stejně bude jednat o slovo proti slovu. Jestliže máte v ruce papír, kde vše stojí černé na bílem, argumenty jsou na vaší straně. Smlouva, která je navíc fyzická, má psychologický efekt. Člověk, který si od vás totiž půjčí, ví, že to můžete snadno a jednoduše prokázat.
Každá smlouva o půjčce Fahd by měla obsahovat jméno a osobní údaje obou stran, předmět výpůjčky, odměnu za půjčení, datum do kdy by měla být výpůjčka vrácena apod.
Pokud si sami na sepsání smlouvy netroufáte, můžete využít služeb notáře. Je ale třeba počítat s tím, že to nebude levné. Máte ale zase jistotu v tom, že pokud člověk peníze nesplatí podle podmínek, které byly dohodnuty, stává se ze smlouvy vykonavatelné rozhodnutí, což může být například exekuce.
Patří k dobrým zvykům to, že kamarád peníze vrátí a přidá k tomu ještě nějakou láhev vína nebo pozvání na večeři. Bohužel ne všichni ale takoví jsou. Je lepší, když je člověk pojištěn. Jeden nikdy neví, co se může přihodit.