Královská svatba by mohla přinést 80 milionů liber pro britskou ekonomiku

Turistický orgán VisitBritain oznámil, že mezi davy lemujícími silnice ve Windsoru by mělo být přibližně i 50 000 Američanů, nasakujících atmosféru v hlavním městě při svatbě prince Harryho a jeho snoubenky, Meghan Markleové, která se již nezadržitelně blíží. Restaurace dostaly zvláštní povolení, aby mohly zůstat déle otevřené, zatímco obchodníci v londýnské obchodní čtvrti očekávají, že turisté by zde v daný den mohli utratit až 60 milionů liber.
windsor castle.jpg
„Ve druhém čtvrtletí by mohlo dojít k mírnému růstu HDP, a to díky královské svatbě a fotbalovému mistrovství světa, které začíná v polovině června,“ řekl Howard Archer, hlavní ekonomický poradce prognostické skupiny EY Item Club. „Nákupy upomínkových předmětů ze strany lidí a turistů patrně přinesou dočasný nárůst.“ Služba Airbnb uvedla, že s očekávanými přibližně 42 000 hosty by mohly příjmy z pronájmu nemovitostí hostitelů činit 12 milionů liber.
hradní stráž.jpg
Samotní obyvatelé Windsoru mohou jen během víkendu vydělat 353 liber za pronájem svých nemovitostí prostřednictvím Airbnb. Se zvláštním povolením nechat otevřeno do 1 hodiny ranní v předvečer svatby, stejně jako ve svatební den, Britská asociace pivovarů a hospod předpokládá, že prodloužení otevírací doby by mohlo přinést navýšení prodejů o 10 milionů liber. Termín svatby se kryje s finále FA Cupu mezi Manchesterem United a Chelsea, ale zatímco svatba začíná v poledne, ostře sledované utkání startuje ve Wembley až odpoledne.
ulice Londýna.jpg
Očekává se, že prospěch budou mít i velké supermarkety, protože Britové budou pořádat pouliční večírky a událost využijí pro veřejné shromažďování. Není jasné, kolik pouličních oslav se bude konat celostátně, ale jejich počet se odhaduje na stovky. Jen rada v hrabství Hertfordshire eviduje 51 žádostí. VisitBritain uvedl, že okázalost svatby má přimět k návštěvě i zámořské hosty, neboť nevěsta je národností Američanka. Právě američtí turisté utrácejí ve Spojeném království ze všech zámořských národů nejvíce.