ŘEMESLO, JO ŘEMESLO

Do koše na prádlo se vám už nevejde ani ponožka, a tak nezbývá, než zapnout pračku. Chvíli posloucháte, jak se napouští voda, ale v tom se ozve podivný zvuk.
Tak ji vypnete, nastavíte alespoň máchání a nic. Pračka už nepípne.
Doklady o koupi píšou, že před třemi měsíci skončila záruka.
Zjistíte, že nedaleký servis má smlouvu na opravy značky, kterou máte, tak bez nejmenšího strachu tam zavoláte.
žába a instalatér
A teď si představte: Nějaký pán vám na konci sluchátka řekne, že se zastaví za dva měsíce, protože je opravářů málo a hovor končí otázkou: „Nebylo by jednodušší, kdybyste si koupili novou pračku? Můžu přijít a zjistit, že je to neopravitelná závada a stejně mi to budete muset zaplatit.“
Nakonec slíbí, že se pokusí přijít dřív. Za dva týdny se ozve, že může za hodinu a vy jásavě souhlasíte.
Běžíte za šéfem, že potřebujete zbytek dne volno, a i když se mu to nelíbí, váš důvod ho přesvědčí.
Opravář zjistí závadu a předběžná cena součástky se pohybuje kolem šesti tisíc! Kdyby pračka byla v té samé cenové relaci a ne dražší, prý by ji odvezl do sběrného dvora a vy byste si za tu samou sumu pořídili novou.
Protože součástka je z Německa a nikdo nepoveze jedinou věc, že se to nevyplatí, musíte čekat, až toho budou mít víc. Prý se ozvou.
Co se špinavým prádlem? Pokud máte třeba na chalupě schovanou valchu jako připomínku „těžkých časů pro ženy“, rozjedete se pro ni, aby bylo na čem prát.
Bez ní zbývá jen měkký kartáček, vyvařování na kamnech a ruční praní.
Nebo zkuste, jestli nějaká kamarádka vám neposkytne svou pračku. Aspoň si můžete u ní, zatímco se pere, dát kávu.
Po šesti týdnech se konečně opravář ozve, že součástka je tu a může být u vás během chvíle. Neváháte, rozrazíte dveře k šéfovi a vyhrknete, že konečně vám ji vezou a vy jste mu pouze přišli oznámit, že do konce směny tu nebudete.
Pan opravář, kterého si teď nesmírně vážíte, vám během pěti minut rozbitou část pračky opraví, vystaví účet na šest tisíc za malý kousek a šest stovek za svou práci, ale vy mu radostně peníze dáte, protože konečně budete prát ve vlastní pračce!
A ještě mu nabídnete kávu s něčím dobrým, co jste koupili při cestě domů.
Sice máte vypráno, ale pár věcí potřebuje opravit na šicím stroji.
baterie umyvadla
Sednete k němu a zjistíte, že hučí, svítí, ale nešije.
S povzdechnutím sednete k internetu a začnete hledat. Jo, tak tohle je lahůdka! Obvoláte pár čísel, kde vám sdělí, že si máte koupit nový šicí stroj, protože oni už je neopravují, prý se to nevyplatí.
Před vytočením posledního čísla vás zalije studený pot a vy se pomalu, ač jste celoživotní ateista, začnete modlit, aby to zvedl člověk, který si věcí váží a umí je opravit.
Ve sluchátku se ozve stařičký hlas. Vy mu sdělíte, co se stalo a napjatě čekáte, co odpoví.
Ano, pán si přivydělává k důchodu malými opravami!
Když si stroj po týdnu vyzvednete, zaplatíte pár korun, o které si ve své skromnosti řekl, a odnášíte si domů svůj poklad a doufáte, že jen tak žádnou opravu nebudete potřebovat.