Rybařit na řece, nebo na rybníku?

Volba mezi rybařením ve stojaté, nebo proudící vodě může potrápit nejednoho rybáře. I když se zdá, že na první pohled nejde o žádný rozdíl, tak pro rybolov v proudu potřebujete dodržovat určité zásady. Pojďme se tedy podívat na základní rozdíly mezi těmito dvěma způsoby lovu.
Pokud chytáte na rybníku, jezeře, či třeba lomu, vaše příprava nemusí být až tak pečlivá. Chytat můžete všemi dostupnými způsoby lovu. Výhodou je především lehkost návazců. Ať už chytáte na plavanou, položenou, nebo feederovou metodu, nemusíte se obávat, že vám nástraha bude utíkat z lovného místa. Takže se nabízí použití lehké montáže, a tudíž i zvýšení citlivosti na možný záběr. V tom je tedy největší rozdíl mezi chytáním na proudící řece, nebo rybníku.
starý rybář
Samozřejmě i řeka nabízí bezproudá místa, například zátoky, nebo některé oblasti jezů. Ovšem při proudovém průtoku musíte zajistit dostatečné závaží, aby vám, jak už bylo zmíněno, neutíkala nástraha a vy pak nemuseli ladit napínání vlasce a narušovat si tak dobrý chod indikátoru záběru. Často se také využívá u tekoucí vody zvýšení špičky prutů pomocí vidliček a zajistit tím tak co nejmenší styk vlasce s proudem. Tím si rybáři vytvoří menší odpor usazené nástrahy, a to přes vlasec až po prut. Jednoduše řečeno, voda vám vlasec neodnáší a vy nemusíte disponovat tak těžkým závažím. Ovšem na větších řekách v tomto případě může dojít ke kolizi mezi silonem a rekreanty jedoucích na své loďce.
Pokud lovíte na řece, počítejte s větším odporem i při zápase s rybou. Pokud se vám rozjede po proudu, budete ji muset přitáhnout zpět. Což si mnohdy kvůli navýšenému odporu proudu, vyžaduje silnější výbavu než třeba na rybníku.
rybář v košili
Řeka se stává dominantní volbou
Čím dál více rybářů volí řeku jako častěji obývaný revír. Důvodem je například zajímavější osádka ryb. Jelikož se řeka nedá vypustit a funguje si více méně svým životem, je tedy lákadlem pro lov velkých ryb. Většinou na rybnících a nádržích mají rybáři o tamních kusech přehled, což řeku staví do pozice jedné velké záhady a možného životního překvapení.